Hlavní menu

3 - Stres a duševní vyčerpání

Tato problematika je obzvláště závažná. Dle mého názoru se jedná o velice rozsáhlý soubor faktorů, které nám razantně zhoršují acidobazickou rovnováhu, zbavují nás rezervních zásob vápníku i důležitých vitamínů a tak vlastně zatěžují naše tělo dvakrát. Duševní vyčerpání a stresová zátěž mají u dnešního civilizovaného člověka kumulativní charakter, a při běžném životním rytmu Středoevropana nelze s touto vážnou toxickou zátěží úspěšně bojovat. Tím se nepozorovaně rozvíjí plíživé selhávání našeho duševního zdraví a nastoupí toxémie, následné selhání orgánů na sebe zpravidla nenechá dlouho čekat.

Podívejme se opět na naše dávné předky. Duševní zátěž takového rázu jako je obvyklá v dnešní době, například při studiu, sezení u počítače, při vysokých pracovních nárocích našich zaměstnavatelů by si asi vůbec nedokázali představit. Jejich život nebyl zatížen soustavnými povinnostmi, které jsou běžnou součástí našeho života. Stres je sice samozřejmou součástí našich životů od doby co vůbec lidstvo existuje, ale jde o formu jakou je přijímán a následně odbouráván. Pokud byl náš předek vystaven nebezpečí, ať již napaden predátorem, v boji o území, jídlo nebo při ochraně rodu, vždy po intenzívní duševní zátěži následovala fáze uvolnění. Buď si život zachraňoval útěkem a tím stres prostě vydýchal, nebo po vítězném boji následovala bujará oslava, většinou s tancem, kdy opět došlo k vygumování předchozí stresové zátěže.

Předchozí řádky srovnejte s realitou dnešního života, spěcháme do práce, nebo školy, nestíháme dopravní prostředky. Následuje celodenní duševní zátěž zcela bez pohybu, opět dopravní prostředky s nervozitou při zpoždění, kolapsové stavy v dopravních zácpách, možná i nějaké hádky. Doma pád na kanape a odpočinek u televize a slaných brambůrků. To opravdu tělo dlouho nevydrží a začneme se krmit všemocnými pilulemi, které jak víme z reklam jsou úplně neškodné. Stav se na nějakou dobu zdánlivě stabilizuje a pokud neubereme, dojde k vážnému selhání.

Čelit stresu a duševnímu přetížení lze pouze dobře promyšlenými kroky, stavěnými nejlépe jako součást pravidelného denního, případně týdenního režimu, který prostě nezměníme z malicherných důvodů. Vlastní zdraví musíme vždy chápat jako prioritu a přizpůsobit mu zátěž, ne naopak. Zde je obrana mnohem náročnější, než u předchozích dvou bodů, jídla a pití, ale při určité pravidelnosti je reálná. Vychází hlavně z pravidelného pohybu, nejlépe v přírodě a relaxačních technik, od meditace po poslech esoterické hudby. Určitě doporučuji, ale nepřehánět, střídmou konzumaci vín, optimálně v přítomnosti přítulné přítelkyně. Za těchto okolností je odplavení stresu téměř zaručeno. Jednotlivé možnosti účinné obrany probereme detailně v následných kapitolách

Diskuze na toto téma se nachází