Hlavní menu

Test kortizolu ze slin

Jde o neinvazivní a v místních podmínkách poměrně atypické vyšetření, které laboratoře v ČR běžně neprovádějí. Vyšetření slin je velice užitečnou pomůckou při diagnóze, léčbě a kontrole mnoha zdravotních stavů. Hlavní oblastí aplikace tohoto vyšetření je detekce stavu hormonů, což je stěžejně důležité například pro stanovení jednotlivých fází adrenální únavy. Odběr slin se provádí velice snadno v domácích podmínkách žvýkáním tamponu vyjmutého z vnitřní nádobky po otevření zkumavky Salivette. 

Upozornění : Na níže uvedených obrázcích je znázorněn postup odběru slin který je potřeba přesně dodržet. Ze zkumavky Salivette vyndáte pouze zátku a suchý tampon a vrátíte zpět nažvýkaný tampon a zátku. V žádném případě nevyndávejte ze zkumavky Salivette vnitřní košíček ve kterém leží tampon, tím zkumavku znehodnotíte a znemožníte provedení vyšetření vzorku slin !!!

Možnosti testu

Současná nabídka možností jednotlivých vyšetření zahrnuje Kortizol, DHEAS, Progesteron, Testosteron, Estradiol a Amylázu . Vše se vyšetřuje ze stejných vzorků. U Kortizolu a případně i DHEAS a Amylázy je obvyklé dělat více vyšetření v průběhu dne, aby se zjistil reálný stav hormonů a jejich případná odchylka od normálu v jednotlivých fázích dne a noci. Progesteron, Testosteron a Estradiol se vyšetřují pouze z ranního vzorku, což je dostatečně vypovídající.

Základní vyšetření Kortizolu zahrnuje čtyři vzorky, což plně vyhovuje pokud má klient problémy pouze ve dne a v noci dobře spí. Noční buzení většinou souvisí s rozhozenou hladinou Kortizolu. Pak je jednoznačně vhodné nabrat vzorků pět s tím, že pátý vzorek se nabírá v čase kdy se klient obvykle probouzí (většinou 1-3 hod. ranní).

Hodnota DHEAS je návazné vyšetření, které se používá pro stanovení pokročilosti adrenální únavy, nebo lépe řečeno pro určení konkrétní fáze adrenální únavy. Tuto hodnotu lze stanovit buď z ranního vzorku, nebo z průměru získaných hodnot ze všech vzorků v průběhu dne, což je podstatně přesnější, než pouze ranní vzorek.

Progesteron, Testosteron, Estradiol a Amyláza jsou návazná vyšetření, která podávají detailnější přehled o stavu hormonů v těle.

Související informace

Předání vzorků – sběrná místa laboratoří EUC

Druhý den po nažvýkání předejte neprodleně vzorky ke zpracování. Můžete je předat s přiloženou žádankou na kterékoliv sběrné místo v ČR viz. aktuální seznam sběrných míst na stránkách laboratoří EUC: https://www.euclaboratore.cz/odberova-mista/

Případně, pokud je sběrné místo mimo rozumný dosah od vašeho bydliště, můžete vzorky zaslat poštou balíkem do ruky u kterého je garantováno doručení do 24 hodin. Ještě lepší je poštovní služba EMS kde je garantováno doručení druhý den a to včetně soboty. Toto se týká především zahraničních klientů, kdy stačí odeslat balík z nejbližší pošty v ČR, tedy těsně za hranicí a není potřeba zajíždět na sběrná místa která jsou ve vnitrozemí. Balík je ideální odeslat v první polovině týdne, nejpozději ve středu, aby v případě nějakého problému na poště bylo možné doručit vzorky do laboratoře ke zpracování nejpozději do konce pracovního týdne, tedy v pátek. Každopádně je nežádoucí aby došlo ke skladování vzorků v nevyhovujících podmínkách poštovních skladů přes víkend, což by mohlo vzorky zničit a pošta vám žádnou náhradu neposkytne. Jednoznačně je vhodné sledovat i pohyb balíku až po doručení, protože přepravní služby a především pošta běžně balík nedoručí, nikoho neupozorní, nechají ho vyhnít 7 dní na poště a pošlou zpět. Pokud se tedy pohyb balíku před doručením někde zastaví je nutné situaci neprodleně řešit.

Adresa pro případné zaslání vzorků Balíkem Do ruky:

EUC Laboratoře s.r.o. Sokolovská 31/155 18000 Praha 8 – Libeň