Hlavní menu

Výpočet BMI

BMI, Body Mass Index udává pomocí jednoduchého výpočtu informaci, jak jste na tom s vaší váhou. V níže uvedené tabulce si můžete přečíst údaj o zdravotních rizicích, která odpovídají vaší vypočtené hodnotě BMI. Vypočtené BMI je v pořádku pouze v případě zelené barvy a údaje normální váha. Jakákoliv jiná hodnota obnáší různě vysoká rizika a v tom případě doporučuji prostudovat si text uvedený pod tabulkou výpočtu.

BMI kalkulačka
Vaše výška:
cm
Vaše hmotnost:
kg
Pohlaví:
Vaše BMI:
Vaše ideální váha je:
Ideální BMI je:
BMI
méně než 18,5
18,5 – 24,9
25 – 29,9
30 – 34,9
35 – 39,9
40 a více
Stav
podváha
normální váha
nadváha
obezita
velká obezita
klinická obezita
Zdravotní rizika
vysoká
minimální
středně vysoká
1. stupně vysoká
2. stupně vysoká
velmi vysoká
 

Úprava BMI

Pokud čtete tento text, tak předpokládám, že Vaše BMI není zrovna ideální. Nebojte se nejste sami, já osobně znepokojeně pozoruji, jak se podstatná část naší současné populace potýká s tímto problémem a situace se stále zhoršuje, zejména u mládeže. To ovšem neznamená, že bych Vám setrvávání v tomto stavu doporučoval. Pohled na obézní osoby se stává normální, naopak zdravý štíhlý člověk je něčím výjimečným, zvláště pak ve středním a vyšším věku. Toto stálé pozorování obezity v našem okolí nás ukolébává, dává nám pocit toho, jak vypadáme vlastně normálně, a proto nemůže být něco v nepořádku. Je to pocit velice ošidný, náš organizmus vnímá totiž jakoukoliv nadváhu podstatně hůře než naše oči a rozhodně není schopen si na ni zvyknout. Jakoukoliv nadváhu je nutno z tohoto pohledu považovat za nemoc, a to nemoc velice závažnou, která nás v konečných důsledcích ohrožuje na životě. Podobně je to i s podváhou a mimo mentální anorexie se opět zpravidla jedná o autointoxikaci organizmu vlastními zplodinami, které vyvolávají dysfunkce orgánů a znemožňují tak udržování normální váhy.

Nadváha zvyšuje riziko vzniku řady vážných, život ohrožujících, civilizačních onemocnění, jako cukrovka, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a cév, rakovina tlustého střeva, prsu, dělohy a slinivky břišní. Mimo to ji provází také onemocnění pohybového aparátu. Zvýšená mechanická zátěž přispívá ke vzniku artrózy kyčelních, kolenních a hlezenních kloubů. Dalšími komplikacemi obezity jsou gynekologické poruchy a neplodnost. Tloušťka přináší i určité psychosociální poruchy jako nízké sebevědomí, deprese, úzkost, poruchy příjmu potravy, sebeobviňování a společenskou diskriminaci. Dále významně zkracuje délku života. Ženy, které trpí obezitou do čtyřiceti let, se dožijí o sedm, muži o necelých 6 let méně. Nadváha od 40 let pak zkracuje život o tři roky. Nadváha podle vědců zkracuje život stejně tak jako kouření. Pokud jsou ženy obézní ve čtyřiceti letech a navíc ještě kouří, riskují, že budou mít život o 13,3 roku kratší, než štíhlé nekuřačky. Obézní mužští kuřáci jsou na tom o trochu lépe, podle odborníků se tímto způsobem života připraví o téměř 7 roků.

Podívejme se na nadváhu pohledem logické úvahy o nebezpečné nemoci. Téměř každý jedinec se rodí s fungujícím trávicím ústrojím a tomu zpravidla odpovídá i jeho váha. To vydrží do té doby, než se jeho matce nebo jemu samotnému povede vlivem špatného stravování a zbytečné kontaminace organizmu porušit bezchybnou funkčnost trávicího traktu a začne se obalovat tukem. Tělo potřebuje zlikvidovat odpadní látky z krevního řečiště a jak jsem již dříve uvedl, pokud nefungují střeva nemá jinou možnost, než vytvořit svou skládku a začne ukládat škodliviny v první řadě většinou do tukové tkáně. Z tohoto důvodu neexistuje žádná skutečně funkční redukční dieta, ať je založena na čemkoliv. Pokud se nevyřeší dekontaminace organizmu, můžete dělat co chcete a stejně nemůžete ani za cenu značného sebetrýznění rozumnou váhu trvale udržet. Naopak si při hubnutí velice škodíte, tím jak je organizmus zaplavován množstvím škodlivin z rozpuštěného tuku a v podstatě otravován velikými dávkami vlastních odpadních látek. Aby je opět odstranil znovu vytváří tuk, vzniká pověstný jojo efekt a jste v uzavřeném bludném kruhu, který zdánlivě nemá východisko.

Z tohoto pohledu jsou nejvíce odsouzeníhodné hlavně diety, založené na konzumaci vysokých dávek bílkovin, kdy se tělo topí ve vlastních metabolických zplodinách a hubne na základě principu pomalé otravy. Podobného úspěchu a snížení váhy není problém dosáhnout i odborně pomalu dávkovanými prudkými jedy. To lze vyčíst z historických materiálů o travičích a jejich obětech. Oběť dobrého traviče zpravidla scházela pomalu, člověk postupně ztrácel váhu a zemřel až po dlouhé době na základě kumulace jedu v orgánech, což bylo v dané době těžko průkazné. Jako zajímavost a pro lepší pochopení uvedu ještě jeden příklad mimořádně krutého trestu smrti používaného v zemích blízkého a dálného východu. Odsouzenec dostává vodu a k jídlu neomezené množství vařeného masa. Spolehlivě umírá, velmi pomalu a v nepředstavitelně krutých bolestech. V podstatě zaživa shnije zevnitř. Jedná se snad o nejkrutější trest, který si vůbec lze představit. Proti němu je smrt hladem, užívaná ve středověku v našich zemích, která je absolutně bezbolestná opravdu slabým odvarem.

Vnímavý čtenář již pochopil, že jakákoliv kontaminace organizmu je zbytečná, škodlivá a nebezpečná. Tím nechci říct, ať nosíte svá nadbytečná kila dál a vyvarujete se tím vyplavování škodlivin. Naopak důrazně doporučuji dostat se na ideální váhu, ale stejně důrazně doporučuji udělat to správně, s co nejmenším negativním dopadem na organizmus. Je třeba si uvědomit, že jakékoliv hubnutí znamená nárůst hodnot kyseliny močové v organizmu, okamžité snížení pH moči a značně vysoké přetížení většiny vnitřních orgánů. Tento stav se dá výborně ovládat i regulovat současným dodáváním adekvátně zásadotvorných potravin a vyšší dodávkou potravin bohatých na organický dobře vstřebatelný vápník, který tyto kyseliny neutralizuje. Detailní informace získáte na následujících stránkách o potravinách a jejich vlastnostech. Mimo správné stravování je snad ještě důležitější pomoci organizmu s odvodem škodlivin důkladnou očistou tlustého střeva a dobrou hydratací organizmu. O technikách této očisty se také dozvíte na dalších stránkách. Zde naleznete i doporučovanou frekvenci očisty a kroky vedoucí ke správné hydrataci organizmu. Při dodržení výše uvedených zásad lze upravit váhu velice rychle, bez jakýchkoliv negativních dopadů a není třeba žádné trápení hladem nebo nesmyslné a zpravidla velice škodlivé mono diety. Budete příjemně překvapeni tím, že je možné poměrně mnoho a chutně jíst, a přesto hubnout, nebýt stále unavený a rozmrzelý. To vše Vám ovládá přebytečná kyselina močová a další zplodiny. O možnostech srovnání pH se také dozvíte blíže na dalších stránkách. Mimo to, že u obézních uvedená opatření váhu sníží, paradoxně stejná opatření u hubených váhu upraví na optimální hodnoty. V obou případech je třeba odvést škodliviny z těla ven, zajistit dobrou funkčnost orgánů a zprovoznit imunitní systém. Ostatní již nechte na moudré matce přírodě a budete překvapeni, jak snadno se s Vašimi problémy vypořádá. Závěrem Vám popřeji cosi paradoxního ale snad výstižného. Vrhněte se do hubnutí s elánem a buďte k sobě maximálně tvrdí, tělo Vám za to poděkuje tím, že omládnete na těle i na duchu.

Diskuze na toto téma se nachází